Zależnie od upodobań Państwa Młodych, liczby gości weselnych oraz wielkości sali na wesele, lokal można przygotować poprzez ustawienie stołów w różnych konfiguracjach. Mogą to być stoły okrągłe lub prostokątne, a każda z tych opcji ma swoje zalety. Dziś powiemy o rozwiązaniach bardziej tradycyjnych i znanych z większości domów weselnych, czyli o ustawianiu stołów prostokątnych.

Więcej swobody z dobrze zagospodarowaną salą na wesele

Za wyborem stołów tradycyjnych przemawiają istotne argumenty, które mają znaczenie także w kontekście funkcjonalności całej sali. Na wesele ta wersja klasyczna sprawdzi się w poniższych sytuacjach.

PRZYJĘCIE WESELNE NA WIĘKSZĄ LICZBĘ GOŚCI

Długie rzędy miejsc siedzących przy stołach tradycyjnych to optymalne rozwiązanie, gdy należy połączyć określoną wielkość sal na wesele z liczbą gości weselnych tak, aby pozostała jeszcze odpowiednia ilość miejsca na parkiet taneczny oraz na oprawę muzyczną i ewentualne dodatkowe atrakcje (chociażby wspomnianą w jednym z poprzednich artykułów fontannę czekoladową).

MOŻLIWOŚĆ REZYGNACJI Z WINIETEK

Mimo, iż obecnie przypisywanie miejsc konkretnym gościom jest wybierane przy większości organizowanych przez nas wesel, zdarzają się także przyjęcia weselne, na których sami goście decydują, gdzie chcą usiąść.

W przypadku stołów okrągłych byłoby to znacznie utrudnione ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy jednym stole.

WIĘKSZA ILOŚĆ MIEJSCA NA DODATKI I PRZEKĄSKI

Idea stołów łączonych ma znaczenie również pod kątem zagospodarowania miejsca na tych stołach. Wszystkie dodatkowe potrawy, dania i przekąski mogą znajdować się równocześnie na całej długości stołu, co nadaje weselu charakter wspólnego biesiadowania, popularnego również wśród współczesnych Nowożeńców. Warto o to zapytać na etapie ustaleń w domu weselnym.

Posiłki hotelu Lipowy Most Białystok

Kilka kwestii technicznych, czyli jakie ustawienie będzie najlepsze

Oczywiście tradycyjne stoły w sali na wesele można również ustawić na kilka sposobów. Zachowując stylistykę długich ciągów miejsc siedzących, macie Państwo do wyboru między innymi poniższe opcje:

  • jeden podłużny stół – sprawdza się doskonale na niewielkich przyjęciach do około 30 osób, w gronie rodzinnym i najbliższych przyjaciół; Młoda Para ma wtedy miejsca obok siebie w środkowej części;
  • ustawienie w literę „L – to rozwiązanie dla nieco większej liczby gości weselnych, na przykład 50-70; Nowożeńcy zajmują miejsca na środku lub u szczytu dolnego stołu,
  • kilka stołów ustawionych w podkowę lub literę „E” – propozycja na znacznie większe wesela; może ona występować w dwóch wersjach:
    • stoły tworzą spójną konstrukcję, czyli na planie faktycznie widoczna jest litera „E”,
    • stoły nie stykają się ze sobą, więc ten główny, przy którym zasiądą Państwo Młodzi, może mieć na przykład dużą dekorację z przodu (duży bukiet kwiatów stojący w wazonie na podłodze, dekoracyjne inicjały i inne),
  • układ zamknięty – podłużne stoły ustawione na planie prostokąta lub kwadratu; Nowożeńcy i goście zajmują miejsca po zewnętrznej stronie stołów, a wnętrze pozostaje niezastawione; Młoda Para jest lepiej widoczna z każdego miejsca przy stole, co również ma znaczenie.

Istnieją też inne konfiguracje, spośród których można dokonać wyboru, będące pochodnymi powyższych. Takie kwestie warto ustalić, gdy zostanie wybrany dom weselny.

Zanim zarezerwujecie Państwo salę na wesele

Wystarczy jedna wizyta danym lokalu, aby mieć obiektywne spojrzenie na salę. Na wesele mniejsze lub większe, spośród sal weselnych należy wybrać taką, w której Państwa goście będą mieć przestrzeń do tańca i do wspólnego ucztowania.

Zapraszamy już wkrótce na nasz blog – napiszemy o wyraźnym i godnym uwagi trendzie, jakim są stoły okrągłe na weselach i innych imprezach okolicznościowych. W międzyczasie zapraszamy do Lipowego Mostu.

Znajdujemy się w pobliżu Białegostoku i Supraśla, a jednocześnie z dala od miejskiego zgiełku.

Menu