Związane z weselem nakłady finansowe obejmują kilka głównych kategorii, do których należy również wynajem sali weselnej. Tutaj zupełnie inaczej niż na przykład przy zakupie sukni ślubnej, kosztów może być znacznie więcej niż podana w cenniku opłata za osobę. Warto dokładnie ustalić, na co możecie Państwo liczyć nieodpłatnie w ramach usług domu weselnego, a na co należy przeznaczyć dodatkowy budżet.

Ważne pytania o salę weselną w praktyce

Podstawowy cennik określa koszt danego menu na jedną osobę i w ramach tej opłaty otrzymujecie Państwo zazwyczaj:

 • pojedyncze miejsce, czyli tak zwany „talerzyk”,
 • dania gorące oraz przekąski,
 • obsługę kelnerską.

Pozostałe kwestie ustalane są indywidualnie i, zależnie od lokalu, zazwyczaj dodatkowo płatne. Ważne zatem, aby wszystko ustalić przed weselem – w tym celu osoba decyzyjna (właściciel lub menadżer lokalu) powinna sporządzić i przedstawić Państwu kosztorys.

Ostateczna kwota nie będzie wtedy zaskoczeniem, pozwoli przygotować odpowiedni budżet.

Usługi odpłatne

Odpłatne mogą być między innymi:

 • rezerwacja sali weselnej – w tym celu wpłaca się zaliczkę, która do określonego momentu może być zwrotna (na przykład w przypadku rezygnacji z danej sali pół roku przed planowanym weselem),
 • wystrój, dekoracje – odpłatne są zazwyczaj nietypowe rozwiązania świetlne, na przykład specjalne podświetlane imiona Państwa Młodych (litery świetlne 3D), trudno dostępne gatunki kwiatów na stołach,
 • klasyki i atrakcje gastronomiczne – dodatkowe koszty dotyczą zazwyczaj:
   • tortu weselnego,
   • ciast od klasycznych po nietypowe, innych słodyczy, owoców,
   • stołu wiejskiego, stołu z fontanną czekoladową, fondue i innych,
 • urozmaicenia przyjęcia weselnego – zależnie od domu weselnego, mogą to być pokazy fajerwerków, puszczanie lampionów szczęścia, zimne ognie.

Czy to niewielka sala bankietowa, czy sala balowa na ponad 200 osób, każdy detal powinien zostać omówiony przed rozpoczęciem współpracy, abyście mieli Państwo pełny obraz zapowiadających się kosztów.

Sytuacje nieoczekiwane i koszty pod kontrolą

Dobrze zorganizowane wesele to takie, na którym każda sytuacja brana jest pod uwagę przez organizatorów, również w kwestii ewentualnych dodatkowych kosztów. Najpowszechniejszym przykładem jest zbicie talerza, czy szklanki lub uszkodzenie danego elementu zastawy stołowej. Może się to zdarzyć na każdym przyjęciu; warto znać koszt naprawy nawet tak minimalnych szkód.

Potrawy restauracyjne w hotelu w Lipowym Moście

Należy zapytać również, jaki dodatkowy budżet trzeba przewidzieć w sytuacji, gdy potrzeby będzie dodatkowy alkohol z zasobów sali weselnej lub przedłużenie czasu trwania przyjęcia i obecności obsługi na sali, gdy Państwo i Państwa goście zechcecie ucztować dłużej niż było to pierwotnie ustalone.

Niemal każdy współczesny znany nam dom weselny jest przygotowany na taką ewentualność.

Zmniejszanie kosztów sali bankietowej lub weselnej

Doradzamy Klientom również w kwestii optymalizowania budżetu weselnego i ograniczania zbędnych wydatków.

Na co warto zwrócić uwagę?

 1. Precyzyjnie podana liczba gości. Oczywiście z przyczyn losowych zdarza się, że jeden lub kilkoro gości nie dotrą na Państwa wesele, lecz ostateczną listę miejsc należy zatwierdzić nie później niż tydzień przed planowanym terminem przyjęcia. Unikniecie wtedy Państwo płacenia za „puste krzesła”.
 2. Liczba dzieci w sali weselnej. Cennik jest często ustalony tak, że odpłatność za dzieci zmniejsza się o określoną kwotę. Należy ustalić, do jakiego wieku miejsce dziecka liczone jest z rabatem, a następnie przeanalizować dokładnie pod tym kątem listę gości, podając ostateczne ustalenia organizatorowi.
 3. Miejsca noclegowe dla Nowożeńców i gości. W tym przypadku również ważne jest podanie dokładnej liczby osób, które chcecie Państwo zakwaterować w hotelu. Należy także przestrzegać rozpiętości doby hotelowej, aby opuścić pokoje przed rozpoczęciem kolejnej doby.

Współczesne rozwiązania to często dom weselny z hotelem i kompleksem SPA, zatem idealna oprawa przyjęć weselnych.

Zapytaj o salę weselną, z przyjemnością udzielimy informacji

Lipowy Most jest miejscem, gdzie w każdej sali weselnej i sali bankietowej gościmy uczestników mniejszych oraz większych imprez okolicznościowych. Państwa wesele może być wyjątkowe i solidnie przygotowane – tak jak wszystkie dotychczasowe, które mieliśmy przyjemność organizować.

Menu